petek, 29. julij 2011

CUENCA








Bienvenidos a Ecuador!









Po nadvse razburljivem prečkanju meje, sva "le" uspela priti v Cuenco.

Glavni trg z novo katedralo.
Tretje največje mesto v Ekvadorju je pravi raj glede na bolivijsko-peruanske izkušnje preteklih mesecev. Ne le da organizirano, je tudi super čisto. Ljudje so bili super prijazni in pošteni, tako da sva preživela lepa dva dneva šetanja po mestu.




 Največja atrakcija je gotovo muzej klobukov, ki so v svetu znani kot "panama hat".
Pravi zame :)

Prikaz izdelave slamnika.
  
Kolekcija zima 2011.
15 banan za 35 centov evra.







Mesto ima staro kolonialno jedro. Ogromno cerkva in trgov. Vse povsod je polno tržnic, kjer se prodaja prav vse: sadje, meso, lončarski izdelki, instrumenti, nakit, vseh vrst rož, itd..

 
















Izletniška točka št.1 je nacionalni park Cajas. Park leži nad 3000 m.n.v.. Pokrajina je ledeniško preoblikovana. Vse polno je jezer, ki se razlikujejo tako po temperaturi vode kakor po izgledu.

Parque nacional Cajas.
Paramo, tipična visokogorska andska trava prevladuje skorajda povsod. Le strma pobočja so poraščena z gozdom, ki je zelo gost in težko prehoden.

Tipični paramo.

Težko prehoden gozd Quinoe.

 
Imela sva srečo, da sva za obisk parka izbrala pretežno suh dan. Megla v Andih je namreč zelo gosta, kar prispeva k slabi orentaciji :).

 

HUACACHINA y MANCORA


Tektonske plosce delajo stalo :)


Na severnem delu Peruja, sva si ogledala le obalni del. Predvsem zato, ker sva se ze malo navelicala prilagajanja na extremne visine in na mraz. Proti pricakovanjem, naju je v Trujillu pricakalo hladno vreme, oblacno nebo in mrzlo morje. Sva pa vseeno stisnila zobe in izpolnila najin cilj-tecaj surfanja.


Mitja raztura (na kolenih) ;)
Huacachina ja majhna obmorska vas, ki je znana po starodavnem nacinu ribarjenja. Z majhnimi colni iz slame (totore), se starejsi domacini odpravijo 2x dnevno po zajeten vlov rib in morskih sadezev. Mlajsi domacini pa s slamnatimi colni lovijo valove.
Ribarjenje v stalno oblacnem vremenu!!!
Founde...jeeee



Huacachinski zaliv je je kot nalasc za prve lekcije surfanja. Kljub mrazu sva se opogumila in sprobala uzitek "jahanja" valov :)




Naslednja destinacija ja bila najlepsa peruanska plaza, vedno obsijana s soncem.
On a bright sun-sunny day:)
Macora je 1A destinacija za surfarje in kajtarje ter za vse zureje, ki jih ne moti glasna muzika z vsakega ovinka. Mi2 sva, po dolgih mesecih neprestanega mraza uzivala :D

 



 

ponedeljek, 18. julij 2011

CORDILLERA BLANCA

Cordillera Blanca
Po 2-tednih nizine, sva se ponovno napotila v visine. Natancneje v Huaraz (3080m.n.v.), ki je med alpinisti znan kot ameriska Svica. :)
Lagune Llanganuco in gora Huandoy v ozadju.
Mesto je obdano z enimi najlepsih gora na svetu. Lezi med gorskima verigama Cordillero Negro in Cordillero Blanco.


Prebivalci cordillere.

Mas kak bombon?










Po treh dneh aklimatizacije in zbiranju informacij o pohodniskih moznostih, sva se odpravila na enega
najpopularnejsih trekingov "del mundo". Pohod po quebradi Santa Cruz traja 4 dni ter poteka med svetovno znanimi gorami, kot so Alpamayo, Huascaran in Artesonraju.

Prvi pogled na vrhove.

Taulliraju (zahodna stena).
Prvi dan, smo se v petih urah naporne voznje povzpeli do visokega prelaza, s katerega smo imeli precudovit pogled na drugo najvisjo goro v Andih in ledeniska jezera. Preden smo prispeli do prvega tabora smo prehodili zeleno dolino, polno odrocnih vasi brez elektrike.

Jutranje prebujanje s slano :)

Mrazzz...
Hladno noc smo prespali v sotorih, vsak v dveh spalnih vrecah. Zgodaj zjutraj se temparature spustijo globoko pod niclo. To povzroci, da se clovek pocuti, kot da spi v zmrzovalni skrinji :).

Nocni pogled ob polni luni.


Zjutraj smo se zaceli strmo vzpenjati. Kaj kmalu smo ugledali prve vrhove. Po dobrih dveh urah sva kot prva dospela do prelaza Punta Union, na nadmorsko visino 4750 m. Pred nama se je odprl pogled na siroko ledenisko dolino, zasnezene vrhove in turkizne lagune.



Zadnjih par metrov do....
 
...vrha :D

Sledil je spust do drugega tabora, kjer sva se osvezila v ledeno mrzlem potoku ter posoncila na visokogorskem soncu.



Tabor st. 2 in v ozadju Quitaraju.
Naslednji dan smo se povzpeli do baznega kampa gore Alpamayo. Od tu smo imeli precudovit razgled na goro Artesonraju, znano kot filmsi logo.

Alpamayo (5947 m.n.v.)


Paramount pictures presents (Artesonraju) 

















Vrhunec dneva je bila laguna Arhuaycocha s svojim ledenikom.
Po 6ih urah hoje po precudoviti ledeniski dolini, smo naposled utrujeni prispeli do kampa st. 3..


Laguna Arhuaycocha (4500 m.n.v.)
 
Ledenik Rinrijirce.

Lagune Jetunoche 1.
Lagune Jetunoche 3.
Kuhar Pilipollo raztura :)




Zaradi nizje nadmorske visine in visjih tempartatur je bilo tokratna noc lazja.


With a nature!
Zadni dan pohoda je slidil le se spust v dolino in voznja nazaj v mesto. Eno tedensko bivanje v Huarazu sva zakljucila v sportnem duhu. Plezalni dosezki so bili skromni, a so pustili posledice (bolecine v misicah). :)

Go with a spirit by your side....